Olympic Champions, 2000 Summer Games, Sydney

▪ 2001

Olympic Champions,
2000 Summer Games, Sydney
Click on a sporting event to view table.
Archery Gymnastics-Men Table Tennis
Badminton Gymnastics-Women Taekwondo-Men
Baseball Handball Taekwondo-Women
Basketball Judo-Men Tennis
Boxing Judo-Women Track and Field (Athletics)-Men
Canoeing-Men Modern Pentathlon Track and Field (Athletics)-Women
Canoeing-Women Rowing-Men Triathlon
Cycling-Men Rowing-Women Volleyball
Cycling-Women Shooting-Men Water Polo
Diving-Men Shooting-Women Weight Lifting-Men
Diving-Women Soccer (Association Football) Weight Lifting-Women
Equestrian Softball Wrestling
Fencing Swimming-Men Yachting
Field Hockey Swimming-Women  
See as table:

      

Individual S. Fairweather (Austl.) Yun Mi Jin (S.Kor.)
Team South Korea South Korea
See as table:

      

Men's singles Ji Xinpeng (China)
Men's doubles T. Gunawan/C. Wijaya (Indon.)
Women's singles Gong Zhichao (China)
Women's doubles Ge Fei/Gu Jun (China)
Mixed doubles Zhang Jun/Gao Ling (China)
See as table:

      

Winning Team United States
See as table:

      

Men United States Women United States
See as table:

      

48-kg class B. Asloum (Fr.) 67-kg class O. Saitov (Russia)
51-kg class W. Ponlid (Thai.) 71-kg class Y. Ibraimov (Kazakh.)
54-kg class G. Rigondeaux Ortiz (Cuba) 75-kg class J. Gutiérrez (Cuba)
57-kg class B. Sattarkhanov (Kazakh.) 81-kg class A. Lebziak (Russia)
60-kg class M. Kindelan (Cuba) 91-kg class F. Savon (Cuba)
63.5-kg class M. Abdullayev (Uzbek.) 91+-kg class A. Harrison (U.K.)
See as table:

      

Canoeing-Men
500-m kayak singles K. Holman (Nor.) 1 min 57.84 sec
1,000-m kayak singles K. Holman (Nor.) 3 min 33.26 sec
500-m kayak pairs Z. Kammerer/B. Storcz (Hung.) 1 min 47.05 sec
1,000-m kayak pairs B. Bonomi/A. Rossi (Italy) 3 min 14.46 sec
1,000-m kayak fours Hungary 2 min 55.18 sec
Slalom kayak singles T. Schmidt (Ger.) 217.25 pt
500-m Canadian singles G. Kolonics (Hung.) 2 min 24.81 sec
1,000-m Canadian singles A. Dittmer (Ger.) 3 min 54.37 sec
500-m Canadian pairs F. Novak/I. Pulai (Hung.) 1 min 51.28 sec
1,000-m Canadian pairs F. Popescu/M. Pricop (Rom.) 3 min 37.35 sec
Slalom Canadian singles T. Estanguet (Fr.) 231.87 pt
Slalom Canadian pairs Pa. Hochschorner/
Pe. Hochschorner (Slvk.) 237.74 pt
See as table:

      

Canoeing-Women
500-m kayak singles J. Idem Guerrini (Italy) 2 min 13.84 sec
500-m kayak pairs B. Fischer/K. Wagner (Ger.) 1 min 56.99 sec
500-m kayak fours Germany 1 min 34.53 sec
Slalom kayak singles S. Hilgertova (Cz.Rep.) 247.04 pt
See as table:

      

Cycling-Men
Road race J. Ullrich (Ger.) 5 hr 29 min 08 sec
Individual time trial V. Yekimov (Russia) 57 min 40.420 sec
1-km time trial J. Queally (U.K.) 1 min 1.609 sec
Individual pursuit R. Bartko (Ger.) 4 min 18.515 sec1
Team pursuit Germany 3 min 59.710 sec2
Sprint M. Nothstein (U.S.)  
Olympic sprint France 44.233 sec
Points race J. Llaneras (Spain)  
Madison Australia  
Keirin F. Rousseau (Fr.) 11.020 sec
Mountain bike M. Martinez (Fr.) 2 hr 9 min 2.50 sec
See as table:
      1Olympic record.
2World record.

      

Cycling-Women
Road race L. Zijlaard-van Moorsel (Neth.) 3 hr 6 min 31 sec
Individual time trial L. Zijlaard-van Moorsel (Neth.) 42 min 0.781 sec
500-m time trial F. Ballanger (Fr.) 34.140 sec
Individual pursuit L. Zijlaard-van Moorsel (Neth.) 3 min 33.360 sec
Sprint F. Ballanger (Fr.)  
Points race A. Bellutti (Italy)  
Mountain bike P. Pezzo (Italy) 1 hr 49 min 24.38 sec
See as table:

      

Diving-Men
3-m springboard Xiong Ni (China) 708.72 pt
10-m platform Tian Liang (China) 724.53 pt
3-m synchronized Xiao Hailiang/Xiong Ni (China) 365.58 pt
10-m synchronized I. Lukashin/D. Sautin (Russia) 365.04 pt
See as table:

      

Diving-Women
3-m springboard Fu Mingxia (China) 609.42 pt
10-m platform L. Wilkinson (U.S.) 543.75 pt
3-m synchronized V. Ilyina/Y. Pakhalina (Russia) 332.64 pt
10-m synchronized Li Na/Sang Xue (China) 345.12 pt
See as table:

      

3-day event D. O'Connor (U.S.) Australia
Dressage A. Van Grunsven (Neth.) Germany
Jumping J. Dubbeldam (Neth.) Germany
See as table:

      

Individual foil Kim Young Ho (S.Kor.) V. Vezzali (Italy)
Team foil France Italy
Individual épée P. Kolobkov (Russia) T. Nagy (Hung.)
Team épée Italy Russia
Individual sabre M.C. Covaliu (Rom.)  
Team sabre Russia  
See as table:

      

Men Netherlands Women Australia
See as table:

      

Gymnastics-Men
Team China 231.919 pt
All-around A. Nemov (Russia) 58.474 pt
Floor exercise I. Vihrovs (Latvia) 9.812 pt
Vault G. Deferr (Spain) 9.712 pt
Pommel horse M. Urzica (Rom.) 9.862 pt
Rings S. Csollany (Hung.) 9.850 pt
Parallel bars Li Xiaopeng (China) 9.825 pt
Horizontal bar A. Nemov (Russia) 9.787 pt
Trampoline A. Moskalenko (Russia) 41.70 pt
See as table:

      

Gymnastics-Women
Team Romania 154.608 pt
All-around S. Amanar (Rom.) 38.642 pt
Floor exercise Ye. Zamolodchikova (Russia) 9.850 pt
Vault Ye. Zamolodchikova (Russia) 9.731 pt
Uneven bars S. Khorkina (Russia) 9.862 pt
Balance beam Liu Xuan (China) 9.825 pt
Trampoline I. Karavayeva (Russia) 38.90 pt
Individual rhythmic Yu. Barsukova (Russia) 39.632 pt
Team rhythmic Russia 39.500 pt
See as table:

      

Men Russia Women Denmark
See as table:

      

Judo-Men1
60-kg class T. Nomura (Japan)
66-kg class H. Ozkan (Tur.)
73-kg class G. Maddaloni (Italy)
81-kg class M. Takimoto (Japan)
90-kg class M. Huizinga (Neth.)
100-kg class K. Inoue (Japan)
100+-kg class D. Douillet (Fr.)
See as table:
      1New weight classes introduced in 2000.

      

Judo-Women1
48-kg class R. Tamura (Japan)
52-kg class L. Verdecia (Cuba)
57-kg class I. Fernández (Spain)
63-kg class S. Vandenhende (Fr.)
70-kg class S. Veranes (Cuba)
78-kg class Tang Lin (China)
78+-kg class Yuan Hua (China)
See as table:
      1New weight classes introduced in 2000.

      

Men D. Satkovsky (Russia) Women S. Cook (U.K.)
See as table:

      

Rowing-Men
Single sculls R. Waddell (N.Z.) 6 min 48.90 sec
Double sculls I. Cop/L. Spik (Slvn.) 6 min 16.63 sec
Quadruple sculls Italy 5 min 45.56 sec
Coxless pairs M. Andrieux/J.-C. Rolland (Fr.) 6 min 32.97 sec
Coxless fours United Kingdom 5 min 56.24 sec
Eights United Kingdom 5 min 33.08 sec
Lightweight double sculls T. Kucharski/R. Sycz (Pol.) 6 min 21.75 sec
Lightweight fours France 6 min 1.68 sec
See as table:

      

Rowing-Women
Single sculls Ye. Karsten (Bela.) 7 min 28.14 sec
Double sculls K. Boron/J. Thieme (Ger.) 6 min 55.44 sec
Quadruple sculls Germany 6 min 19.58 sec
Coxless pairs G. Damian/D. Ignat (Rom.) 7 min 11.00 sec
Eights Romania 6 min 6.44 sec
Lightweight double sculls A. Alupei/C. Burcica (Rom.) 7 min 2.64 sec
See as table:

      

Shooting-Men
Rapid-fire pistol S. Alifirenko (Russia) 687.6 pt
Free pistol T. Kiryakov (Bulg.) 666.0 pt
Air pistol F. Dumoulin (Fr.) 688.9 pt1
10-m running target Yang Ling (China) 681.1 pt
Small-bore rifle, 3 pos. R. Debevec (Slvn.) 1,275.1 pt1
Small-bore rifle, prone J. Edman (Swed.) 701.3 pt
Air rifle Cai Yalin (China) 696.4 pt1
Trap M. Diamond (Austl.) 147.0 pt
Double trap R. Faulds (U.K.) 187.0 pt
Skeet M. Milchev (Ukr.) 150.0 pt2
See as table:
      1Olympic record.
2World record.

      

Shooting-Women
Pistol M. Grozdeva (Bulg.) 690.3 pt1
Air pistol Tao Luna (China) 488.2 pt
Small-bore rifle, 3 pos. R. Mauer-Rozanska (Pol.) 684.6 pt
Air rifle N. Johnson (U.S.) 497.7 pt
Trap D. Gudzineviciute (Lith.) 93.0 pt
Double trap P. Hansen (Swed.) 148.0 pt1
Skeet Z. Meftakhetdinova (Azer.) 98.0 pt1
See as table:
      1Olympic record.

      

Men Cameroon Women Norway
See as table:

      

Winning team United States
See as table:

      

Swimming-Men
50-m freestyle A. Ervin (U.S.); G. Hall (U.S.)1 21.98 sec
100-m freestyle P. Van den Hoogenband (Neth.) 48.30 sec
200-m freestyle P. Van den Hoogenband (Neth.) 1 min 45.35 sec2
400-m freestyle I. Thorpe (Austl.) 3 min 40.59 sec2
1,500-m freestyle G. Hackett (Austl.) 14 min 48.33 sec
100-m backstroke L. Krayzelburg (U.S.) 53.72 sec3
200-m backstroke L. Krayzelburg (U.S.) 1 min 56.76 sec3
100-m breaststroke D. Fioravanti (Italy) 1 min 0.46 sec3
200-m breaststroke D. Fioravanti (Italy) 2 min 10.87 sec
100-m butterfly L. Frölander (Swed.) 52.00 sec
200-m butterfly T. Malchow (U.S.) 1 min 55.35 sec3
200-m individual medley M. Rosolino (Italy) 1 min 58.98 sec3
400-m individual medley T. Dolan (U.S.) 4 min 11.76 sec2
4 x 100-m freestyle relay Australia 3 min 13.67 sec2
4 x 200-m freestyle relay Australia 7 min 7.05 sec2
4 x 100-m medley relay United States 3 min 33.73 sec2
See as table:
      1Tied.
2World record.
3Olympic record.

      

Swimming-Women
50-m freestyle I. de Bruijn (Neth.) 24.32 sec
100-m freestyle I. de Bruijn (Neth.) 53.83 sec
200-m freestyle S. O'Neill (Austl.) 1 min 58.24 sec
400-m freestyle B. Bennett (U.S.) 4 min 5.80 sec
800-m freestyle B. Bennett (U.S.) 8 min 19.67 sec1
100-m backstroke D. Mocanu (Rom.) 1 min 0.21 sec1
200-m backstroke D. Mocanu (Rom.) 2 min 8.16 sec
100-m breaststroke M. Quann (U.S.) 1 min 7.05 sec
200-m breaststroke A. Kovacs (Hung.) 2 min 24.35 sec
100-m butterfly I. de Bruijn (Neth.) 56.61 sec2
200-m butterfly M. Hyman (U.S.) 2 min 5.88 sec1
200-m individual medley Ya. Klochkova (Ukr.) 2 min 10.68 sec1
400-m individual medley Ya. Klochkova (Ukr.) 4 min 33.59 sec2
4 x 100-m freestyle relay United States 3 min 36.61 sec2
4 x 200-m freestyle relay United States 7 min 57.80 sec1
4 x 100-m medley relay United States 3 min 58.30 sec2
Synchronized duet O. Brusnikina/M. Kiseleva (Russia) 99.580 pt
Synchronized team Russia 99.146 pt
See as table:
      1Olympic record.
2World record.

      

Men's singles Kong Linghui (China)
Men's doubles Wang Liqin/Yan Sen (China)
Women's singles Wang Nan (China)
Women's doubles Li Ju/Wang Nan (China)
See as table:

      

Taekwondo-Men
58-kg class M. Mouroutsos (Greece)
68-kg class S. Lopez (U.S.)
80-kg class A. Matos Fuentes (Cuba)
80+-kg class Kim Kyong Hun (S.Kor.)
See as table:

      

Taekwondo-Women
49-kg class L. Burns (Austl.)
57-kg class Jung Jae Eun (S.Kor.)
67-kg class Lee Sun Hee (S.Kor.)
67+-kg class Chen Zhong (China)
See as table:

      

Men's singles Ye. Kafelnikov (Russia)
Men's doubles S. Lareau/D. Nestor (Can.)
Women's singles V. Williams (U.S.)
Women's doubles S. Williams/V. Williams (U.S.)
See as table:

      

100 m M. Greene (U.S.) 9.87 sec
200 m K. Kenteris (Greece) 20.09 sec
400 m M. Johnson (U.S.) 43.84 sec
4 x 100-m relay United States 37.61 sec
4 x 400-m relay United States 2 min 56.35 sec
800 m N. Schumann (Ger.) 1 min 45.08 sec
1,500 m N. Ngeny (Kenya) 3 min 32.07 sec1
5,000 m M. Wolde (Eth.) 13 min 35.49 sec
10,000 m H. Gebrselassie (Eth.) 27 min 18.20 sec
Marathon G. Abera (Eth.) 2 hr 10 min 11 sec
110-m hurdles A. García (Cuba) 13.00 sec
400-m hurdles A. Taylor (U.S.) 47.50 sec
Steeplechase R. Kosgei (Kenya) 8 min 21.43 sec
20-km walk R. Korzeniowski (Pol.) 1 hr 18 min 59 sec1
50-km walk R. Korzeniowski (Pol.) 3 hr 42 min 22 sec
High jump S. Klyugin (Russia) 2.35 m
Long jump I. Pedroso (Cuba) 8.55 m
Triple jump J. Edwards (U.K.) 17.71 m
Pole vault N. Hysong (U.S.) 5.90 m
Shot put A. Harju (Fin.) 21.29 m
Discus throw V. Alekna (Lith.) 69.30 m
Javelin throw J. Zelezny (Cz.Rep.) 90.17 m1
Hammer throw S. Ziolkowski (Pol.) 80.02 m
Decathlon E. Nool (Est.) 8,641 pt
See as table:
      1Olympic record.

      

100 m M. Jones (U.S.) 10.75 sec
200 m M. Jones (U.S.) 21.84 sec
400 m C. Freeman (Austl.) 49.11 sec
4 x 100-m relay Bahamas 41.95 sec
4 x 400-m relay United States 3 min 22.62 sec
800 m M. Mutola (Mozam.) 1 min 56.15 sec
1,500 m N. Mérah-Benida (Alg.) 4 min 5.10 sec
5,000 m G. Szabo (Rom.) 14 min 40.79 sec1
10,000 m D. Tulu (Eth.) 30 min 17.49 sec1
Marathon N. Takahashi (Japan) 2 hr 23 min 14 sec1
100-m hurdles O. Shishigina (Kazakh.) 12.65 sec
400-m hurdles I. Privalova (Russia) 53.02 sec
20-km walk Wang Liping (China) 1 hr 29 min 5 sec
High jump Ye. Yelesina (Russia) 2.01 m
Long jump H. Drechsler (Ger.) 6.99 m
Triple jump T. Marinova (Bulg.) 15.20 m
Pole vault S. Dragila (U.S.) 4.60 m
Shot put Ya. Korolchik (Bela.) 20.56 m
Discus throw E. Zvereva (Bela.) 68.40 m
Javelin throw T. Hattestad (Nor.) 68.91 m
Hammer throw K. Skolimowska (Pol.) 71.16 m
Heptathlon D. Lewis (U.K.) 6,584 pt
See as table:
      1Olympic record.

      

Men S. Whitfield (Can.) Women B. McMahon (Switz.)
See as table:

      

Beach D. Blanton/E. Fonoimoana (U.S.) N. Cook/K. Pottharst (Austl.)
Indoor Yugoslavia Cuba
See as table:

      

Men Hungary Women Australia
See as table:

      

Weight Lifting-Men1
56-kg class H. Mutlu (Tur.) 305.0 kg2
62-kg class N. Pechalov (Cro.) 325.0 kg3
69-kg class G. Boevski (Bulg.) 357.5 kg3
77-kg class Zhan Xugang (China) 367.5 kg
85-kg class P. Dimas (Greece) 390.0 kg
94-kg class A. Kakiasvilis (Greece) 405.0 kg
105-kg class H. Tavakoli (Iran) 425.0 kg
105+-kg class H. Rezazadeh (Iran) 472.5 kg2
See as table:
      1New weight classes introduced in 2000.
2World record.
3Olympic record.

      

Weight Lifting-Women1
48-kg class T. Nott (U.S.) 185.0 kg
53-kg class Yang Xia (China) 225.0 kg2
58-kg class S. Jiménez Mendívil (Mex.) 222.5 kg
63-kg class Chen Xiaomin (China) 242.5 kg2
69-kg class Lin Weining (China) 242.5 kg
75-kg class M.I. Urrutia (Colom.) 245.0 kg
75+-kg class Ding Meiyuan (China) 300.0 kg2
See as table:
      1New weight classes introduced in 2000.
2World record.

      

54-kg class N. Abdullayev (Azer.) Sim Kwon Ho (S.Kor.)
58-kg class A.R. Dabier (Iran) A. Nazaryan (Bulg.)
63-kg class M. Umakhanov (Russia) V. Samurgashev (Russia)
69-kg class D. Igali (Can.) F. Azcuy (Cuba)
76-kg class B. Slay (U.S.) M. Kardanov (Russia)
85-kg class A. Saytyev (Russia) H. Yerlikaya (Tur.)
97-kg class S. Murtasaliyev (Russia) M. Ljungberg (Swed.)
130-kg class D. Musulbes (Russia) R. Gardner (U.S.)
See as table:
      1New weight classes introduced in 2000.

      

Men's 470 Australia 49er (open) Finland
Women's 470 Australia Laser (open) B. Ainslie (U.K.)
Men's Mistral C. Sieber (Austria) Soling (open) Denmark
Women's Mistral A. Sensini (Italy) Star (open) United States
Men's Finn I. Percy (U.K.) Tornado (open) Austria
Women's Europe S. Robertson (U.K.)    
See as table:

* * *


Universalium. 2010.

Look at other dictionaries:

  • 2000 Summer Olympics — Sydney 2000 redirects here. For the video game, see Sydney 2000 (video game). Games of the XXVII Olympiad Host city Sydney, Australia Motto Thousands of hearts with on …   Wikipedia

  • 2000 Summer Olympics opening ceremony — The Opening Ceremony of the Sydney 2000 Olympic Games was described by IOC President Juan Antonio Samaranch as the most beautiful ceremony he had ever seen. Held on the evening of Friday 15 September 2000, the Opening Ceremony represented… …   Wikipedia

  • Games of the XXVII Olympiad — ▪ 2001 by Melinda C. Shepherd       From Sept. 15 to Oct. 1, 2000, Sydney, Australia, played host to the world as the site of the Games of the XXVII Olympiad. Despite initial concerns about protests by native Aboriginal Australians and amid the… …   Universalium

  • Olympic Games — For the 776 BC to AD 393 Games see Ancient Olympic Games. For the most recent Summer Games in Beijing, see 2008 Summer Olympics. For the most recent Winter Games in Vancouver, see 2010 Winter Olympics. For the next Summer Games in London, see… …   Wikipedia

  • Olympic Stadium (Montreal) — Olympic Stadium The Big O Location 4545 Pierre de Coubertin Avenue, Montreal, Quebec H1V 3N7 Coordinates …   Wikipedia

  • Olympic symbols — Olympic Games Ancient Olympic Games Summer Olympic Games Winter Olympic Games Paralympic Games Youth Olympic Games Charter • IOC • NOCs • Symbols Sports • Competitors Medal tables • Medalists The Olympic symbols are icons …   Wikipedia

  • Olympic Stadium (Athens) — Olympic Stadium OAKA Full name Olympic Stadium Spyros Louis Location Maroussi, Athens, Greece …   Wikipedia

  • Olympic Hymn — English: Olympic Anthem Official anthem of Olympic Games Also known as Greek: Ολυμπιακός Ύμνος French: Hymne Olympique Lyrics …   Wikipedia

  • Olympic Games — 1. Also called Olympian Games. the greatest of the games or festivals of ancient Greece, held every four years in the plain of Olympia in Elis, in honor of Zeus. 2. a modern international sports competition, held once every four years. [1600 10]… …   Universalium

  • 2000 in sports — yearbox in?=in sports cp=20th century c=21st century cf=22nd century yp1=1997 yp2=1998 yp3=1999 year=2000 ya1=2001 ya2=2002 ya3=2003 dp3=1970s dp2=1980s dp1=1990s d=2000s da=0 dn1=2010s dn2=2020s dn3=2030s|Athletics:: For an extensive coverage… …   Wikipedia

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.